Antalya Karayolu Ulaşıma Kapandı

Afyonkarahisar ve çevresinde yoğun kar yağışı nedeniyle Antalya kara taşımacılığı kapandı. Bursa’da öğle saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle, Bursa-Uludağ yolundaki birçok araç yolda kaldı. İzmir-Ankara D-300 karayolu Kula ilçe merkez geçişi, yoğun kar yağışı nedeniyle 2 saat kapalı kaldı. Manisa-İzmir Sabuncubeli geçişi arasında ayrıca yağışın etkisini gösterir. İşte Türkiye’deki yollardaki son durum …

Afyonkarahisar-Antalya yolundan Sinanpaşa ilçesine bağlı Kılıçarslan ilçesine bağlı yoğun kar yağışı ve türü sağlanamamaktadır.
Trafik Şube Bürosu ekipleri, araç, kamyon ve otomobillerin belirtilen noktalarda yoldan taşıtların geçişine izin vermeyen aracın 5 kilometre kuyrukta bulunduğunu tespit etti.

“Yol beklediğimiz gibi değil. Maalesef aracı değiştirdik. Sürücüler bulundukları yerden hareket etmiyorlar. Yoldan asla çıkmasalar bile Afyonkarahisar’da oldukları yerde kalmalarına izin verin.” dedim.

Çanakkale’den Isparta’ya kendi aracıyla Cansu Kulaç, yolun ekipler tarafından açılmasını beklediklerini belirtti.

AFYONKARAHİSAR YOL KAPALI

Kütahya kar yağışı da etkili oldu. Kütahya-Afyonkarahisar yolu yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kapalı, çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Karayolları ekipleri, işe erişimin açılma yolunu başlattı. Domaniç ilçesindeki kar yağışı taşımacılığı olumsuz yönde etkiledi. Domaniç-İnegöl yolunda kaldık. Yol takımlarında bulunan 30 santimetrelik kar yollarının bulunduğu yollar çalışmaya devam ediyor.

ANKARA’DA NİHAİ DURUM

Ankara’da yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bazı araçlar yoldayken birçok insan yolda yürürken zorluk çekiyor.

Manisa

Sabah saatlerinden beri etkili olan Manisa’nın Demirci ve Gördes ilçeleri, kar ve sis başladı.

Demirci-470 rakımı Akçakertik ilçesinde etkili kar yağışı nedeniyle Demirci-Simav sürücülerine kar yağışı, karayolu zor anlar yaşadı. Yolda bırakılan kamyon ve kamyon şoförleri, yol ekipleri tuzlama ve kar temizleme sonucu çalışabilir.
Takımlar kar lastiği, zincir ve çekme halatı bulunan araçların Demirci-Simav yoluna gitmesine izin vermiyor.

Manisa-İzmir Sabuncubeli geçişi arasında ayrıca yağışın etkisini gösterir.
BURSA’DA YERLER

Kar yağışı öğle saatlerinde BURSA’da başladı. Yoğun kar yağışı nedeniyle, Bursa-Uludağ yolu üzerindeki birçok araç yolda kaldı.

Öğle saatlerinde özellikle Bursa’nın yüksek kesimlerinde başlayan kar yağışı, etkisini artırarak etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı ve türünün egemen olduğu Bursa-Uludağ yolunda araçlar yolda kaldı.

Bazı araçlar yollara sıkışmış, maddi hasarlı kazalar da yaşandı. Karayolları ve belediye ekipleri, kar küreme ve tuzlama araçlarıyla karla savaşmaya devam ediyor, jandarma ekipleri de Uludağ’a gitmek isteyen araç sürücülerinin zincir yolunda devam etmesine izin vermiyor.

D-100 kara yolu

Düzce, Bolu, Kocaeli ve Sakarya’da kar yağışı başladı.

Sabah saatlerinden itibaren etkili olan Düzce, kar yerini kar aldı. D-100 karayolu kar yağışı, Öztürkler, Çoban ve Kervan kavşaklarında trafikte zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Kardüz, Topuk ve Sırıklı yaylalarında kar kalınlığı 15 santimetreyi aştı.
Meteoroloji yetkilileri, kar gece boyunca devam edeceğini söyledi.

Bolu şehir merkezinde öğleden sonra başlayan, öğleden sonra kar yağdı. Kar kalınlığının 5 santimetre olduğu kentte kar kalınlığı.
Şehirde kar yağışı hafta sonuna kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

KOCAELİ

Kocaeli’nde kar yağışı kentte sabah saatlerinde yüksek oranlarda artmaya devam ediyor.

İzmit ilçesindeki Umuttepe, İlimtepe, Karamürsel ve Körfez ilçesinin Gölcük yaylaları 10 santimetreye ulaştı.

Kar yağışı, fırsatı bilen vatandaşlar, İzmit ilçesinde bulunan kartopu şehir ormanlarına geldi. Jandarma ve polis ekipleri, sürücüleri rotalara buzlanma ve lastik ve zincir kontrolünü artırma konusunda uyardı.
Büyükşehir Belediyesi ekipleri ayrıca tuzlama ve kar küreği işlerini yürütmektedir.

Sakarya

Sakarya’da sabah saatlerinde etkili olan yağmur, şehrin yüksek kısımlarında karla değiştirildi. Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü, öğle vakti kar yağışı etkisi ile beyaz. Kar yağma olanağını bilen, kampüste kartopu oynayan ve bir kardan adam yapan öğrenciler.
Sakarya’nın Hendek, Akyazı ve Pamukova ilçe merkezleri ve öğle vakti platoda kar yağışı etkili oldu.
Çukurun yüksek bölümlerinde kar kalınlığı 30 santimetreye yaklaştı.